Sports News

Feb 18, 2013 10:58 PM by Q2 Sports

Girls Basketball Tourney Scores

GIRLS District Tournament Scores:

DISTRICT 1B (4 advance)

Thursday
CONRAD 42, Shelby 22
CUT BANK 60, Rocky Boy 53

Friday
FAIRFIELD 70, Cut Bank 30, semifinal
CONRAD 47, Choteau 38, semifinal

Saturday
Shelby vs. Cut Bank, loser-out
Rocky Boy vs. Choteau, loser-out
FAIRFIELD 42, Conrad 31, champ

DISTRICT 2B (4 advance)
Thursday
PLENTYWOOD 63, Poplar 19
WOLF POINT 48, Harlem 33

Friday
PLENTYWOOD 45, Malta 43, semifinal
WOLF POINT 49, Glasgow 47, semifinal

Saturday
MALTA 74, Harlem 19, loser-out
GLASGOW 61, Poplar 40, loser-out
PLENTYWOOD 73, Wolf Point 58, champ


DISTRICT 3B (2 advance)
Wednesday
BROADUS 52, Lodge Grass 35
FORSYTH 65, Lame Deer 16

Thursday
COLSTRIP 62, Broadus 37
FORSYTH 55, Baker 36

Friday
BROADUS 64, Lame Deer 24, loser-out
LODGE GRASS 63, Baker 55, loser-out

Saturday
BROADUS 65, Lodge Grass 52, 3rd
COLSTRIP 52, Forsyth 43, champ

Monday (challenge game)
FORSYTH 50, Broadus 40


DISTRICT 4B (3 advance)
Wednesday
COLUMBUS 45, Joliet 36
RED LODGE 49, Roundup 22

Thursday
SHEPHERD 41, Columbus 28
HUNTLEY PROJECT 44, Red Lodge 41

Friday
COLUMBUS 42, Roundup 33, loser-out
RED LODGE 57, Joliet 44, loser-out

Saturday
RED LODGE 38, Columbus 33, 3rd
SHEPHERD 49, Huntley Project 44, champ

DISTRICT 5B (3 advance)
Friday
TOWNSEND 53, Big Timber 27, semifinal
MANHATTAN 42, Boulder 36, semifinal

Saturday
BIG TIMBER 52, Whitehall 43, loser-out
BOULDER 37, Three Forks 24, loser-out
BIG TIMBER 34, Boulder 30, 3rd
TOWNSEND 46, Manhattan 28, champ


DISTRICT 6B (4 advance)
Friday
DEER LODGE 54, St. Ignatius 25
MISSOULA LOYOLA 52, Florence 45

Saturday
FLORENCE 49, St. Ignatius 44 3rd
DEER LODGE 32, Missoula Loyola 24, champ

DISTRICT 7B (4 advance)
Thursday
EUREKA 57, Bigfork 48
THOMPSON FALLS 58, Plains 52

Friday
EUREKA 57, Bigfork 48, semifinal
THOMPSON FALLS 58, Plains 51, semifinal

Saturday
BIGFORK 41, Plains 33, 3rd
EUREKA 59, Thompson Falls 53, champ


DISTRICT 2C (4 advance)
Monday
BROCKTON 67, Bainville 47

Tuesday
WESTBY-GRENORA 79, Brockton 45
FAIRVIEW 54, Froid-Medicine Lake 29
CIRCLE 66, Savage 43
CULBERTSON 64, Richey-Lambert 30

Thursday
BROCKTON 42, Froid-Medicine Lake
RICHEY-LAMBERT 44, Savage 36
CIRCLE 63, Culbertson 43
FAIRVIEW 58, Westby-Grenora 57, 2OT

Saturday
WESTBY-GRENORA 60, Richey-Lambert 25, loser-out
CIRCLE 66, Brockton 51, loser-out
CULBERTSON 49, Fairview 38, champ


DISTRICT 3C (4 advance)
Thursday
SCOBEY 29, Lustre Christian 17
NASHUA 64, Dodson 35
HINSDALE 59, Frazer 18

Friday
DODSON 56, Frazer 36, loser out
SACO-WHITEWATER 38, Scobey-Opheim 20, semifinal
HINSDALE 37, Nashua 21, semifinal

Saturday
SCOBEY - OPHEIM 38, Dodson 28, loser-out
Lustre Christian vs. Nashua, loser-out
HINSDALE 39, Saco-Whitewater 36, champ


DISTRICT 4C (4 advance)
Wednesday
EKALAKA 57, Hysham 29
NORTHERN CHEYENNE 67, Rosebud 54
TERRY 51, Plevna 12

Thursday
ST. LABRE 85, Melstone 20
WIBAUX 61, Northern Cheyenne 48

Friday
NORTHERN CHEYENNE 66, Terry 64, loser-out
HYSHAM 46, Melstone 31, loser-out
ST. LABRE 59, Jordan 45, semifinal
WIBAUX 58, Ekalaka 53, semifinal

Saturday
EKALAKA 69, Hysham 39 loser-out
JORDAN 52, Northern Cheyenne 35, loser-out
WIBAUX 48, St. Labre 42, champ


DISTRICT 6C (4 advance)
Wednesday
HARLOWTON-RYEGATE 43, Absarokee 20
REED POINT-RAPELJE 42, Bridger 36

Thursday
ABSAROKEE 48, Bridger 32, loser out
PLENTY COUPS 46, Roberts 42 loser out
BROADVIEW-LAVINA 32, Park City 25
HARLOWTON-RYEGATE 52, Reed Point-Rapelje 14

Friday
REED POINT-RAPELJE 56, Plenty Coups 38, loser-out
PARK CITY 43, Absarokee 22, loser-out

Saturday
RP-RAPELJE 42, Park City 42, 3rd
HARLO-RYEGATE 48, BV-Lavina 39, champ


DISTRICT 7C (2 advance)
Thursday
STANFORD-GEYSER 53, Hobson 44
DENTON 62, Moore-Judith Gap 18

Friday
WINNETT-GRASS RANGE 66, Stanford-Geyser 15, semifinal
ROY-WINIFRED 42, Denton 32, semifinal

Saturday
STANFORD-GEYSER 46, Moore-JG 27, loser-out
DENTON 57, Hobson 39, loser-out
DENTON 49, Stanford-Geyser 49, 3rd
WINNETT-GR 50, Roy-Winifred 28, champ

DISTRICT 8C (2 advance)

Wednesday
BELT 68, Centerville 9
FORT BENTON 40, Cascade 38
GERALDINE 40, Highwood 26
AUGUSTA 47, Great Falls Central 45, OT

Thursday
CASCADE 44, Centerville 41, loser out
GREAT FALLS CENTRAL 51, Highwood 47, loser out
BELT 64, Fort Benton 23
GERALDINE 45, Augusta 17

Friday
GREAT FALLS CENTRAL 50, Fort Benton 31, loser out
CASCADE 63, Augusta 43, loser out
CASCADE 68, Great Falls Central 49, 3rd place
BELT 56, Geraldine 25, first place

Saturday
GERALDINE 48, Cascade 32, challenge



DISTRICT 9C (2 advance)
Wednesday
BOX ELDER 63, Hays-Lodgepole 55
BIG SANDY 66, Turner 25

Thursday
CHINOOK 61, Box Elder 29, semifinal
NORTH STAR 58, Big Sandy 49, semifinal

Friday
BOX ELDER 60, Turner 38, loser out
BIG SANDY 53, Hays-Lodgepole 41, loser out

Saturday
BIG SANDY 67, Box Elder 51, 3rd
CHINOOK 48, North Star 38, champ

DISTRICT 10C (2 advance)
Wednesday
VALIER 70, Heart Butte 28
SIMMS 57, Sunburst 24
DUTTON-BRADY 31, Power 26

Friday
SUNBURST 53, Heart Butte 41, loser out
VALIER 54, Simms 47, semifinal
CHESTER-JOPLIN-INVERNESS 42, Dutton-Brady 30, semifinal

Saturday
SIMMS 34, Power 31, loser-out
DUTTON-BRADY 45, Sunburst 32, loser-out
DUTTON-BRADY 49, Simms 48, 3rd
CHESTER-JI 48, Valier 28 champ

Monday (challenge)
DUTTON-BRADY 38, Valier 30



DISTRICT 11-12C (4 advance)
Wednesday
ENNIS 47, Lone Peak 18
WHITE SULPHUR SPRINGS 60, Lima 35
SHERIDAN 53, West Yellowstone 48

Thursday
TWIN BRIDGES 58, Sheridan 19
GARDINER 40, Manhattan Christian 30
SHIELDS VALLEY 48, White Sulphur Springs 22
HARRISON 40, Ennis 20

Friday
MANHATTAN CHRISTIAN 47, Sheridan 27, loser out
WHITE SULPHUR SPRINGS 35, Ennis 29, loser out
TWIN BRIDGES 60, Gardiner 56, semifinal
HARRISON 41, Shields Valley 35, semifinal

Saturday
GARDINER 52, White Sulpher Springs 24, loser-out
SHIELDS VALLEY 56, M. Christian 29, loser-out
SHIELDS VALLEY 52, Gardiner 38, 3rd
TWIN BRIDGES 48, Harrison 47, champ



DISTRICT 13C (2 or 3 advance)
Thursday
DARBY 58, Phillipsburg 32
VALLEY CHRISTIAN 52, Alberton 27
SEELEY-SWAN 48, Lincoln 26

Friday
VALLEY CHRISTIAN 46, Lincoln 34, loser-out
DARBY 54, Victory 48, loser-out

Saturday
DARBY 35, Valley Christian 33, 3rd
SEELEY-SWAN 40, Drummond 33, champ


DISTRICT 14C
Thursday
HOT SPRINGS 31, Noxon 30
SUPERIOR 59, Two Eagle River 18
ST. REGIS 30, Charlo 25

Friday
CHARLO 60, Two Eagle River 5, loser out
SUPERIOR 59, St. Regis 43
ARLEE 53, Hot Springs 49

Saturday
CHARLO 41, Hot Springs 11, loser-out
ST. REGIS 35, Noxon 16, loser-out
CHARLO 42, ST. REGIS 21, 3rd
ARLEE 56, Superior 44, champ



MONTANA CHRISTIAN ATHLETIC ASSOCIATION
Thursday
GREAT FALLS HOMESCHOOL 47, Helena Christian 41
FLATHEAD VALLEY HOMESCHOOL 56, Yellowstone County Homeschool 28
FOOTHILLS CHRISTIAN 51, Billings Christian 20

Friday
HELENA CHRISTIAN 47, Gallatin Valley 36
FOOTHILLS CHRISTIAN 52, Flathead Valley Homeschool 33

»Comments

Top Videos

1 2 3 4