Sports News

Feb 20, 2011 12:57 AM by Associated Press

District Basketball Scores - Feb. 19

BOYS BASKETBALL

District 1B at Cut Bank
Loser Out
Choteau 49, Conrad 41
Cut Bank 43, Fairfield 38

Consolation Final
Cut Bank 46, Choteau 33

District 2B at Malta
Loser Out
Glasgow 67, Harlem 66, OT
Plentywood 63, Poplar 45

District 3B at Colstrip
Consolation Final
Colstrip 51, Lodge Grass 46

Championship
Forsyth 60, Broadus 51

District 4B at Red Lodge
Consolation Final
Shepherd 62, Red Lodge 40

Championship
Columbus 52, Huntley Project 33

District 5B at Belgrade
Loser Out
Manhattan Christian 51, Jefferson (Boulder) 37
Townsend 65, Three Forks 36

Consolation Final
Townsend 45, Manhattan Christian 38

Championship
Whitehall 62, Manhattan 43

Challenge Game
Manhattan v. Townsend, Monday - 7:30 PM

District 6B at Hamilton
Consolation Final
Deer Lodge 43, Valley Christian 34

District 7B at Libby
Loser Out
Bigfork 87, Eureka 51
Plains 45, St. Ignatius 43

Consolation Final
Bigfork 66, Plains 25

Championship
Troy 59, Thompson Falls 46

District 2C at Sidney
Loser Out
Culbertson 69, Richey-Lambert 51
Westby-Grenora 76, Circle 67

Semifinal
Froid/Medicine Lake 56, Brockton 40
Fairview 60, Savage 46

District 4C at Miles City
Consolation Final
Northern Cheyenne 75, Hysham 45

Championship
St. Labre 79, Ekalaka 47

District 6C at Billings Shrine
Loser Out
Absarokee 56, Bridger 33
Broadview-Lavina 49, Park City 45

Championship
Joliet 86, Plenty Coups 65

District 7C at Lewistown
Loser Out
Denton 68, Hobson 50
Moore-Judith Gap 52, Winnett-Grass Range 39

Consolation Final
Denton 64, Moore-Judith Gap 18

District 8C at Great Falls
Loser Out
Centerville 56, Great Falls Central 55
Highwood 49, Geraldine 44

Consolation Final
Highwood 57, Centerville 54

District 9C at Havre
Loser Out
Box Elder 81, Turner 40
Hays-Lodgepole 58, North Star 52

Consolation Final
Box Elder 65, Hays-Lodgepole 37

District 10C at Conrad
Loser Out
Chester-Joplin-Inverness 43, Simms 35
Heart Butte 70, Valier 68

District 11-12C at Butte
Loser Out
Ennis 54, Harrison-Willow Creek 44
Sheridan 47, Gardiner 41

Consolation Final
Ennis 44, Sheridan 23

Championship
Shields Valley 57, Twin Bridges 34

District 13C at Frenchtown
Loser Out
Seeley-Swan 40, Alberton 39
Victor 72, Philipsburg 42

Consolation Final
Victor 50, Seeley-Swan 40

District 14C at Ronan
Loser Out
Noxon 53, St. Regis 15
Two Eagle River 75, Hot Springs 62

Consolation Final
Noxon 79, Two Eagle River 39

GIRLS BASKETBALL

District 1B at Cut Bank
Loser Out
Conrad 57, Rocky Boy 45
Shelby 45, Cut Bank 32

Consolation Final
Shelby 46, Conrad 43

District 2B at Malta
Loser Out
Harlem 55, Poplar 50
Wolf Point 57, Plentywood 38

District 3B at Colstrip
Consolation Final
Baker 45, Colstrip 25

Championship
Broadus 60, Lodge Grass 37

District 4B at Red Lodge
Consolation Final
Red Lodge 60, Huntley Project 54

Championship
Shepherd 60, Columbus 40

District 5B at Belgrade
Loser Out
Manhattan Christian 39, Manhattan 37
Manhattan Christian 34, Jefferson (Boulder) 20

Consolation Final
Manhattan Christian 39, Manhattan 37

Championship
Townsend 51, Three Forks 49

Challenge Game
Three Forks v. Manhattan Christian, Monday - 6:00 PM

District 6B at Hamilton
Consolation Final
Superior 29, Valley Christian 27

District 7B at Libby
Loser Out
Plains 37, Eureka 29
Troy 55, Thompson Falls 54, OT

Consolation Final
Plains 57, Troy 28

District 2C at Sidney
Loser Out
Circle 41, Savage 38
Froid/Medicine Lake 33, Richey-Lambert 29

District 4C at Miles City
Loser Out
Ekalaka 43, Hysham 36
Jordan 40, Plevna 26

Consolation Final
Ekalaka 52, Jordan 40

Championship
Terry 56, Wibaux 44

District 7C at Lewistown
Loser Out
Moore-Judith Gap 57, Denton 50
Stanford-Geyser 39, Hobson 27

Consolation Final
Stanford-Geyser 44, Moore-Judith Gap 41

Championship
Winnett-Grass Range 44, Roy-Winifred 40

District 8C at Great Falls
Loser Out
Fort Benton 49, Augusta 40
Highwood 50, Centerville 48

Consolation Final
Highwood 29, Fort Benton 22

District 9C at Havre
Loser Out
North Star 64, Big Sandy 59

Consolation Final
Hays-Lodgepole 51, North Star 47

District 10C at Conrad
Loser Out
Simms 44, Heart Butte 24
Sunburst 55, Dutton-Brady 35

District 11-12C at Butte
Loser Out
Shields Valley 43, White Sulphur Springs 27
Twin Bridges 46, West Yellowstone 18

Consolation Final
Twin Bridges 53, Shields Valley 28

District 13C at Frenchtown
Loser Out
Alberton 46, Lincoln 36
Victor 56, Philipsburg 42

District 14C at Ronan
Third Place
Hot Springs 48, Noxon 21
Championship
Charlo 57, Arlee 24

(Copyright 2011 by The Associated Press. All Rights Reserved.)

»Comments

»Topics in this article

Comments

KTVQ.com Sports Videos