Sports News

Feb 25, 2013 7:30 PM by Q2 Sports

Boys Divisional Tourneys

BOYS Divisional Tourneys


Eastern A at Billings (2 advance)

Thursday
MILES CITY 57, Sidney 52, first round
GLENDIVE 53, Hardin 39, first round

Friday
LAUREL 57, Miles City 38, semifinal
BILLINGS CENTRAL 53, Glendive 40, semifinal

Saturday
GLENDIVE 62, Sidney 59, loser-out
MILES CITY 67, Hardin 59, loser-out
GLENDIVE 39, Miles City 33, consolation
BILLINGS CENTRAL 36, Laurel 34 (OT), championship

Monday
LAUREL 41, Glendive 39, challenge game - at Metra


Central A at CMR (2 advance)

Thursday
LIVINGSTON 46, Havre 33, first round

Friday
BELGRADE 60, Lewistown 51, semifinal
BROWNING, 84 Livingston 77, semifinal

Saturday
LEWISTOWN 59, Havre 56, loser-out
LIVINGSTON 76, Lewistown 34, consolation
BELGRADE 65, Browning 56, championship


Southwest A at Butte (2 advance)

Thursday
ANACONDA 42, Hamilton 39, first round
BUTTE CENTRAL 50, Corvallis 27, first round

Friday
STEVENSVILLE 66, Anaconda 55, semifinal
BUTTE CENTRAL 50, Dillon 27, semifinal

Saturday
DILLON 47, Hamilton 43, loser-out
ANACONDA 61, Corvallis 51, loser-out
DILLON 57, Anaconda 54, consolation
STEVENSVILLE 55, Butte Central 45, championship


Northwest A at Ronan (2 advance)

Thursday
POLSON 47, Libby 40, first round

Friday
COLUMBIA FALLS 50, Polson 40, semifinal
FRENCHTOWN 57, Whitefish 53, semifinal

Saturday
WHITEFISH 65, Libby 41, loser-out
WHITEFISH 59, Polson 40, consolation
COLUMBIA FALLS 64, Frenchtown 54, championship


Western B at Flathead (2 advance)

Thursday
BIGFORK 68, St. Ignatius 37, first round
MISSOULA LOYOLA 58, Thompson Falls 35, first round
FLORENCE 44, Eureka 13, first round
DEER LODGE 58, Troy 50, first round

Friday
ST. IGNATIUS 63, Thompson Falls 29, loser-out
EUREKA 45, Troy 43, loser-out
BIGFORK 46, Missoula Loyola 27, semifinal
FLORENCE 59, Deer Lodge 30, semifinal

Saturday
MISSOULA LOYOLA 55, Eureka 30, loser-out
ST. IGNATIUS 62, Deer Lodge 46, loser-out
FLORENCE 48, Bigfork 38, championship


Eastern C at Wolf Point (2 advance)

Thursday
CULBERTSON 60, Nashua 47, first round
WESTBY-GRENORA 62, Hinsdale 52, first round
FAIRVIEW 72, Frazer 41, first round
SCOBEY-OPHEIM 46, Circle 36, first round

Friday
HINSDALE 53, Nashua 30, loser-out
CIRCLE 68, Frazer 65 (2OT), loser-out
WESTBY-GRENORA 39, Culbertson 34, semifinal
FAIRVIEW 49, Scobey-Opheim 32, semifinal

Saturday
CULBERTSON 59, Circle 47, loser-out
HINSDALE 53, Scobey-Opheim 44, loser-out
CULBERTSON 59, Hinsdale 38, consolation
FAIRVIEW 53, Westby-Grenora 45, championship

Northern C at Great Falls (2 advance)

Thursday
DUTTON-BRADY 63, Big Sandy, 61 first round
HIGHWOOD 53, Denton 31, first round
ROY-WINNIFRED 53, Great Falls Central 39, first round
BOX ELDER 68, Simms 61, first round

Friday
BIG SANDY 61, Denton 47, loser-out
GREAT FALLS CENTRAL 63, Simms 43, loser-out
HIGHWOOD 40, Dutton-Brady 26, semifinal
ROY-WINIFRED 62, Box Elder 53, semifinal

Saturday
DUTTON-BRADY 49, Great Falls Central 45, loser-out
BIG SANDY 58, Box Elder 57, loser-out
BIG SANDY 49, Dutton-Brady 44, consolation
ROY-WINIFRED 48, Highwood 39, championship

Monday
BIG SANDY 49, Highwood 47, challenge game - at Great Falls Central


Western C at Hamilton (2 advance)

Wednesday
MANHATTAN CHRISTIAN 56, Seeley-Swan 46, play-in
SUPERIOR 62, Twin Bridges 46, first round
ENNIS 55, Drummond 54, first round

Thursday
TWIN BRIDGES 54, Seeley-Swan 47, loser-out
MANHATTAN CHRISTIAN 65, Arlee 57, first round
VICTOR 68, Gardiner 52, first round

Friday
DRUMMOND 52, Twin Bridges 49, loser-out
ARLEE 59, Gardiner 57, loser-out
VICTOR 56, Manhattan Christian 52, semifinal
ENNIS 55, Superior 46, semifinal

Saturday
DRUMMOND 63, Manhattan Christian 51, loser-out
ARLEE 61, Superior 42, loser-out
ARLEE 66, Drummond 46, consolation
VICTOR 51, Ennis 33, championship

Monday
ARLEE 68, Ennis 60, challenge game - at Philipsburg

»Comments

Top Videos

1 2 3 4